IMG_0835

10 przykazań rodzica

  1. Nie próbuj zrealizować swoich zawiedzionych i często wygórowanych ambicji poprzez swoje dziecko !
  2. Drużyna ma tylko jednego trenera, który za nią odpowiada. Nie wywieraj na trenerze nacisku, próbując wprowadzić własne wizje przyszłej kariery sportowej swojej pociechy !
  3. Nie jesteś menadżerem klubu z Bundesligi a Twoje dziecko nie jest profesjonalnym piłkarzem. Nie krzycz i nie skacz przy linii bocznej ! Twoje dziecko tego nie potrzebuje !
  4. Powodem dla którego Twoje dziecko gra w piłkę nożną, jest zabawa. Nie wywieraj więc na nie presji !
  5. Pomóż dziecku poprzez zachętę, cierpliwość, zrozumienie, zaufanie, pochwały, oklaski, słuchanie i wykazywanie zainteresowania !
  6. Rozmawiaj z dzieckiem nie tylko po ale i przed meczem. Ale wtedy nie mów mu „strzel gola !” lub „musicie wygrać !”. Zamiast tego powiedz np: „baw się dobrze !”
  7. Nie zawstydzaj swojego dziecka z powodu występu lub rezultatu meczu, w którym uczestniczył !
  8. Jeśli jesteś rodzicem który krzyczy na swoje dziecko, skacze przy lini bocznej, ma jakieś zarzuty do sędziego, trenerów, zawodników, nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem. Pamiętaj jednak, że tym samym w niczym mu nie pomagasz. Tworzysz tylko sytuację nerwowości, która przenosi się na Twoje dziecko !
  9. Twoje dziecko potrzebuję Twojego wsparcia, zaufania i wiary a nie Twojej krytyki. Bez żadnych, zbędnych oczekiwań będzie bardziej zrelaksowane !
  10. Nie zabieraj radości swojemu dziecku i nie kreuj go na siłę na mistrza, by na skutego przeciążeń fizycznych i psychicznych przedwcześnie się „wypalił !”